Vitalis Sunucus ile ilgili saptadığım bazı sorunsallar ....

lNihilist

Well-Known Member
7 Yıllık Üye
6 Yıllık Üye
5 Yıllık Üye
4 Yıllık Üye
3 Yıllık Üye
2 Yıllık Üye
1 Yıllık Üye
3 Ocak 2016
1
1
8,736,648,639
210
Merhabalar, başlıkta belirttiğim üzere bahsi geçecek tüm sorunsal durumlar Vitalis sunucusu ile ilgilidir... Bilginize.

Öncelikle bahsi geçen sunucu 3 eski sunucu olan 2017-2022-2023 ile sayısını tam manasıyla sayamadığım ve hiç saymaya tenezzül etmediğim Akademi sunucularının birleşimi bir yer.
Ben ise 2023 sunucusunda aktif bir şekilde mensup olduğum ekiple nam salmış, bilinen bir oyuncu olarak yer almaktayım ve 2023 yazı bu oyunu oynamaya ara vermiştim. 2024 Ocak'ta geri dönüş yaptım ve şu an aktif olarak sadece akşamları oynamaktayım.
orı
Gel gelelim ilgili ortam ile saptadığım sorunsal durumlara...

1. Oyunculara item eldesi kolaylığı için Potrang mob unun belli miktarlarda kesilmesi olarak bir CR yapılandırılmış. Ancak bu CR etkinliği bazı "farmer" yahut "player" olan vatandaşlar tarafından aylar ve yıllar boyu istismara uğratılmış durumda .... Şöyle ki bir klan veya bir kişi farklı ırkta dizili 2 şer char ile boş alanda Potrang değnekçliği işini yıllardır yapmış ve hala yapmaktadırlar . Hatta bu iş resmen klansal tekelleşmeye kadar yürüyüp gitmiş.
2. İtem ve AB akışı ... Diyelim ki bir yeni veya solo oyuncusunuz , güç bela değnekçilere rağmen 3-5 item düşürüp 9 yaptınız ve satıp char build için bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz ? Denk gelirse yapabiliyorsunuz, gelemezse birilerinin meze parası kazandırmaya mahkum kalıyorsunuz. Ki o mezeci vatandaşların da değlnekçi olduğu gerçeği akla ziyan bir duruma sokuyor oyununuzu .....
3. Ticaret akışı : Yok denecek kadar az , denk getirebilirseniz anca akıyor çünkü fiyatlandırmalar orantısız ve değnekçilerin kontrolü ile organizasyonu içinde oluyor . Mesela tek "proper" denilebilecek alım-satım akışına sahip item RoF ... O da alt muadillerine göre en az 5 kat fazladan akıyor veya değnekçilerin bağlarıyla zulalanıyor. Upgrade edilmişini aradığında bir bakıyorsun vatandaşın biri piyasa boşluğunda toplayıp +2 +3 lemiş . Veya değnekçiler de zulalamış birine de kitlesek diye beklemede görüyorsun onları da ... Hatırlatma : bu oyun böyle oynanmıyor !
4. Etkinlik yapıları ve diğer akışlar : Etkinlik yapılarında Mad Class harici hiçbir PK emaresi yok. Anca 3-5 değnekçi kendileri eşit veya az handikap koşullarında biçildiğinde tabiri caizse abilerini çağırıp sayısal üstünlüğü ele almaya çalışınca dönmekte ki bunun nedeni PK olsun diye değil , değnekçi vatandaşlar farm trenlemeye devam edebilsin diye .... Akışa gelince , İtem ve aksesuar fazlalığı neredeyse yok çünkü değnekçiler ele geçirmş . Geçirdiklerini de birilerine tabiri caizse kitlemeden devretmek veya bırakmak niyetinde pek olmuyorlar . Ayrıca Aksesuar upgrade inin oranları da bir hayli sorunsal . Mesela 2. birleşme sonrasında +2 %100 +3 %75 iken (Trina ile) ki bu 3. birleşme sonrasında +2 = %70 ve +3 = %50 düzeyine indirgenmş durumda . Noah ve Cash ile ilgili yapılan daraltmaları haklı ve yerinde buluyorum . Ancak bu konuda oransal daraltma değil maliyet yükseltimi daha yerinde olurdu . Misal : +2 ve 3 = %100 ( 5-10 GB Noah )

Önerebileceğim çözümler ise şunlardır ve çözüm sağlanması için kesnlikle rica etmekteyim .
1. Etkinlik sistemi kesinlikle PK- Farm a geri döndürülmeli ...
2. Armor veya Weapon dan ziyade Aksesuar girişinin arttırılması ve bunun adil ve dengeli bir biçimde yürütülmesi.
3. Ticaret akışının gerekrse yeni oyuncu kazandırma teşvikleriyle sağlanması .
4. Değnekçilere kesin ve caydırıcı bir yaptırımda bulunulması ... Gerekirse basacaksın IP Ban'ı arkadaş .
5. Class 'lar arası damage dengesi mecburi olunduğunda yeniden gözden geçirilmeli.

Dipnot : Her normal oyuncu gibi ben de kafa dağıtmak ve eğlenmek için ben de bu oyuna vakit ve efor harcamaktayım. Fakat belli hususlardan ötürü kafa mı dağıtmaya yoksa şişirmeye mi girp oynamakta olduğumu kendime sorgulamaktrayım . Rezil bir durum açıkçası.

Herkese esenlikler dilerim.
- TheCuntcrusher